Polski · English

Wawel

Wawel to największy i najbardziej znany polski zamek. Położony na wzgórzu wawelskim przy zakolu Wisły był siedzibą królów polskich aż do przeniesienia stolicy do Warszawy. Według miejskiej legendy na Wawelu znajduje się "kamień mocy" tzw. czakram, który ładuje odwiedzających pozytywną energią.

Więcej informacji

Sukiennice

Sukiennice znajdują się na samym środku Rynku Głównego. Dawniej pełniły funkcję targu miejskiego. Współcześnie w Sukiennicach znajdują się kramy głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. Techniczną ciekawostkę stanowi fakt, że Sukiennice nadal oświetlane są przez stare lampy gazowe.

Więcej informacji

Rynek Główny

Rynek Główny w Krakowie ma kształt kwadratu o wymiarach 200 na 200 metrów. Jest to największy rynek w Europie. Pierwotnie w średniowieczu składał się on z 4 mniejszych rynków (Solny, Węgielny, Żydowski i Tłuszczowy), z czasem jednak granice między rynkami zatarły się. W 2013 zwyciężył w rankingu przygotowanym przez prestiżowe wydawnictwo Lonely Planet na najpiękniejszy plac Europy.

Więcej informacji

Dzielnica Kazimierz

Przez wiele lat dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami i zaniedbanymi zabytkami. Jednak po upadku komunizmu zaczęła ona powracać do życia. Dziś Kazimierz jest sercem nocnego życia Krakowa. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie mieszkańcy Krakowa przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz, odnajdując tutaj unikalną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Więcej informacji

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to zaraz po Katedrze na Wawelu najważniejsza świątynia w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki Mariackiej są dwie, nierównej wielkości wieże. Według legendy budowa wież powierzona została dwóm braciom, a każdy z nich pragnął stworzyć obiekt wyższy i piękniejszy. Rywalizacja ta doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego, a następnie z powodu dręczących go wyrzutów sumienia sam popełnił samobójstwo. Narzędzie zbrodni – nóż – do dziś wisi pod jedną z arkad Sukiennic.

Więcej informacji