Polski · English

Forum Przestrzenie

Forum Przestrzenie to stosunkowo nowe miejsce na mapie Krakowa, które bardzo szybko stało się kultowe. Mieści się ono w starej recepcji hotelu Forum będącym niegdyś najnowocześniejszym hotelem w Polsce - to w nim po raz pierwszy zainstalowano centralę telefoniczną. Klubokawiarnia adresowana jest głownie do młodych duchem ludzi. Duża przestrzeń będzie odpowiadać indywidualistom, buntownikom i ludziom, którzy lubią żyć po swojemu.

Więcej informacji

Konfederacka 4

Konfederacka 4 to miejsce, z którego czerpaliśmy inspiracje, projektując nasze apartamenty. To również kawiarnia/winebar w starej piekarni, w której najczęściej można nas spotkać. Mieści się na Dębnikach, w spokojnej dzielnicy Krakowa, 15 minut spacerkiem od Rynku Głównego. Lubimy spędzać tam wolny czas przy lampce wina z regionalnych winnic, zajadać się świeżo wypieczonym chlebem z pastą sardynkową i kurczakiem w sosie miodowo-musztardowym.

Więcej informacji

Bal

Klubokawiarnia Bal mieści się w starej fabryce na Zabłociu - postindustrialnej dzielnicy Krakowa, która powoli budzi się do życia. Gromadzą się tam głównie młodzi krakowscy artyści, szukający alternatywnej muzyki i dobrego designu. Minimalistyczne wnętrze urzeka swoją prostota i pomysłowością. Centralny dębowy stół zachęca do luźnych konwersacji, a plac przed głównym wejściem nieraz pełnił rolę sceny muzycznej dla wielu światowej klasy DJ-ów.

Więcej informacji

Charlotte

Charlottte to połączenie piekarni i kawiarni. Warto się tam wybrać o każdej porze dnia, by nacieszyć oko i podniebienie. Chleb na zakwasie wypiekany kilka razy dziennie posmarowany konfiturą lub prawdziwym masłem czekoladowym jest czymś, czemu ciężko się oprzeć. Francuskie lekkie wino doskonale uzupełnia masę innych przekąsek serwowanych w Charlotte.

Więcej informacji

Camelot

Cafe Camelot mieści się w Zaułku Niewiernego Tomasza, czyli w jednym z najbardziej towarzyskich miejsc Krakowa. To skupisko wielu kultowych knajpek. Wnętrze utrzymane jest w typowym „brudnym” krakowskim stylu. Mnóstwo tam obrazów i zdjęć dawnego Krakowa, rzeźb miejscowych artystów. Niebywałą atrakcją jest stolik w oknie będący idealnym miejscem na romantyczne wieczorne spotkanie.

Więcej informacji

Nowa prowincja

Nowa Prowincja mieści się kilka kroków od Rynku Głównego na słynnej ulicy Brackiej, o której tak pięknie śpiewał Grzegorz Turnau. Kawiarnia to jedno z ulubionych miejsc spotkań krakowskich poetów, aktorów, malarzy i innych znakomitych artystów. Wnętrze przypomina mieszczański dom, w którym pełno jest bibelotów, zegarów i obrazów przodków na ścianach. Można powiedzieć, że utrzymane jest w „niedbałym” krakowskim stylu.

Więcej informacji

Alchemia

Alchemia to kawiarnia historia. Prawdopodobnie każdy mieszkaniec Krakowa kiedyś się tutaj pojawił. Kawiarnia była jedną z pierwszych otwartych na Kazimierzu - niegdyś zapomnianej żydowskiej dzielnicy Krakowa. Alchemia to miejsce niezwykłe, przepełnione duchem Kazimierza (na którym teraz pełno knajpek, pubów, ogródków piwnych). Jest tu ciemno, duszno i intrygująco - zupełnie jak w pracowni Alchemika.

Więcej informacji

Destino

Restauracja Destino mieści się niemal w centrum Starego Miasta. Urządzone ze smakiem wnętrze (wyjątkowe połączenie tradycji prowansalskiej z industrialnymi, nowoczesnymi elementami) i uprzejma obsługa sprawiają, że spędzony tam czas miło się wspomina. W Destino serwowane są lekkie, pyszne i cieszące oko dania kuchni śródziemnomorskiej.

Więcej informacji

BonJour CaVa

BonJour CaVa to kawiarnia położona najbliżej apartamentów, która otwarta jest już od godziny 7:30 - najwcześniej w Krakowie. Wnętrze inspirowane jest stylem francuskiej Prowansji. W lokalu możemy podziwiać wiele oryginalnych rekwizytów używanych przez francuskich rolników i gospodynie domowe. Specjalnością są tarty oraz domowej roboty ciasta. Do przygotowania wszystkich posiłków używane są tylko naturalne składniki.

Więcej informacji

Chimera

Chimera to bar sałatkowy na ulicy Św. Anny. Cała knajpka mieści się na zadaszonym dziedzińcu obrośniętym roślinnością, który trochę przypomina babciny, pełen kolorów i uroczych staroci ogródek. Możemy tu wybrać mały lub duży talerz: pierwszy składa się z 4 a drugi z 6 porcji. Do wyboru są różnorodne sałatki ze świeżych warzyw, ale nie brakuje dań ciepłych i mięsnych.

Więcej informacji

Glonojad

Wegetariański bar mieszczący się przy Placu Matejki, zaledwie kilka kroków od naszych apartamentów. Serwują tam naprawdę pyszne bezmięsne dania. Szczególnie polecamy wyprażany ser z zapiekanymi ziemniaczkami lub burito i wszystkie zupy. Codziennie do godziny 12:00 można dostać espresso za symboliczną złotówkę. Nie ukrywamy, że często tak właśnie zaczynamy dzień. Można powiedzieć, że stało się to naszym małym rytuałem.

Więcej informacji

Pod Wawelem

W restauracji Pod Wawelem nie bez powodu zawsze jest gwarno i tłoczno. To bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców Krakowa. Wnętrze, atmosfera i stroje obsługi sprawiają, że goście czują się jak na festiwalu piwnym Oktoberfest. Część restauracji stanowi całorocznych balkon wychodzący na Park Krakowski (Planty). Codziennie od godziny 19:00 muzycy grają koncerty na żywo.

Więcej informacji

Jarema

Restauracja Jarema specjalizuje się w typowo polskiej i kresowej kuchni. Podstawowe składniki to dziczyzna, wołowina, wieprzowina, drób, grzyby, czosnek – specjały od wieków kojarzące się z Polską i Kresami Wschodnimi. Sale restauracji zdobione są zabytkowymi obrazami, z portretem kniazia Jaremy na czele. Stary kaflowy piec, myśliwskie trofea, pasy słuckie i piękne, ręcznie wykonane meble pozwalają poczuć się jak w prawdziwym szlacheckim dworze.

Więcej informacji

Zen Sushi

Według nas to najlepsze Sushi w Krakowie a przetestowaliśmy wiele. Niebanalny wystrój z pływającymi łódeczkami dookoła baru robi ogromne wrażenie. W restauracji wydzielone są intymne pokoje z parawanowymi drzwiami, w których goście mogą usiąść na podłodze na specjalnych matach i zjeść sushi w tradycyjny japoński sposób.

Więcej informacji

Warsztat

To restauracja legenda - w niedzielę bez rezerwacji raczej ciężko będzie o miejsce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, właściciele otworzyli kolejną knajpkę. Jedna mieści się na ulicy Izaaka, druga na Bożego Ciała. Nowicjuszom polecamy sałatkę Etnę. Ostrzegamy jednak, że dla jednej osoby, duża porcja do zdecydowanie zbyt wiele: sałata lodowa, kurczak, smażony boczek, szynka, żółty ser i kukurydza. Sałatka podawana jest na ciepło, z sosem czosnkowym oraz paluszkami chlebowymi. Taki posiłek zapewnia energię na całodzienne zwiedzanie Krakowa.

Więcej informacji

Wawel

Wawel to największy i najbardziej znany polski zamek. Położony na wzgórzu wawelskim przy zakolu Wisły był siedzibą królów polskich aż do przeniesienia stolicy do Warszawy. Według miejskiej legendy na Wawelu znajduje się "kamień mocy" tzw. czakram, który ładuje odwiedzających pozytywną energią.

Więcej informacji

Sukiennice

Sukiennice znajdują się na samym środku Rynku Głównego. Dawniej pełniły funkcję targu miejskiego. Współcześnie w Sukiennicach znajdują się kramy głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełem. Techniczną ciekawostkę stanowi fakt, że Sukiennice nadal oświetlane są przez stare lampy gazowe.

Więcej informacji

Rynek Główny

Rynek Główny w Krakowie ma kształt kwadratu o wymiarach 200 na 200 metrów. Jest to największy rynek w Europie. Pierwotnie w średniowieczu składał się on z 4 mniejszych rynków (Solny, Węgielny, Żydowski i Tłuszczowy), z czasem jednak granice między rynkami zatarły się. W 2013 zwyciężył w rankingu przygotowanym przez prestiżowe wydawnictwo Lonely Planet na najpiękniejszy plac Europy.

Więcej informacji

Dzielnica Kazimierz

Przez wiele lat dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami i zaniedbanymi zabytkami. Jednak po upadku komunizmu zaczęła ona powracać do życia. Dziś Kazimierz jest sercem nocnego życia Krakowa. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie mieszkańcy Krakowa przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz, odnajdując tutaj unikalną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Więcej informacji

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to zaraz po Katedrze na Wawelu najważniejsza świątynia w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki Mariackiej są dwie, nierównej wielkości wieże. Według legendy budowa wież powierzona została dwóm braciom, a każdy z nich pragnął stworzyć obiekt wyższy i piękniejszy. Rywalizacja ta doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego, a następnie z powodu dręczących go wyrzutów sumienia sam popełnił samobójstwo. Narzędzie zbrodni – nóż – do dziś wisi pod jedną z arkad Sukiennic.

Więcej informacji

Mocak

Muzeum Sztuki Współczesnej powstało w 2010 roku. Celem instytucji jest prezentowanie sztuki z ostatnich 20 lat oraz próba zmniejszenia dystansu wobec często nierozumianych nowoczesnych form ekspresji artystycznej. W muzeum możemy zwiedzać wystawy stałe oraz czasowe. Sama minimalistyczna architektura budynku również stanowi nie lada atrakcję.

Więcej informacji

Fabryka Schindlera

Muzeum mieści się w dawnej fabryce Oscara Schindlera, która powstała w 1937 i zajmowała się głównie produkcją wyrobów emaliowanych. Oscar Schindler podczas II wojny światowej zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady. 1100 osób zostało w ten sposób ocalonych przed pewną śmiercią.

Więcej informacji

Podziemia Rynku

Muzeum w podziemiach rynku znajduje się bezpośrednio pod płytą Rynku Głównego. To multimedialna podróż w czasie pokazująca historię Krakowa w bardzo nowoczesny sposób. Prace archeologiczne prowadzone pod ziemią pokazały jak tkanka miejska narastała. Obecne piwnice większości kamienic w okolicach rynku były w średniowieczu na wysokości parteru. Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz elementy multimedialne - ekrany dotykowe, hologramy, projekcje i filmy dokumentalne.

Więcej informacji

Muzeum Lotnictwa

Muzeum zlokalizowane jest na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Znajdują się w nim eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Obecnie w muzeum znajduje się ponad 200 samolotów. Z lotu ptaka muzeum przypomina skrzydło. Jego nowoczesna bryła architektoniczna została uznana za najlepszy budynek z betonu na świecie - tak stwierdzili jurorzy międzynarodowego konkursu Cemex Building Award. Telewizja CNN uznała natomiast muzeum za 8. najlepsze muzeum lotnictwa na świecie.

Więcej informacji

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau jest jedynym byłym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dopiero zobaczenie na własne oczy tego miejsca, symbolu Holokaustu, pozwala nam spróbować zrozumieć tragedię, jaka się tam wydarzyła. W Muzeum w Auschwitz odwiedza się m.in. bloki więzienne, komorę gazową, a także krematorium. Następnie uczestnicy wycieczki jadą do największego nazistowskiego obozu zagłady na świecie – Brzezinki (Birkenau).

Więcej informacji

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli „Wieliczka” to liczące dziś ponad 700 lat najstarsze polskie przedsiębiorstwo. W 1978 znalazła się na zaszczytnej I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Rocznie odwiedzana jest przez ponad milion turystów z całego świata. W kopani na przestrzeni wieków rozwinął się specyficzny mikroklimat o działaniu terapeutycznym - panuje tam stała temperatura 14 stopni Celsjusza. Kopalnia to zawiły labirynt, na który składają się tunele o łącznej długości ponad 300 kilometrów, 3000 komnat i 9 pięter, z których ostatnie znajduje się na głębokości 327 metrów.

Więcej informacji

Kopiec Kraka

Kopiec Krakusa znajduje się na wzgórzu Lasoty. Twórcy, czas powstania i przeznaczenie kopca są nieznane, choć istnieją na ten temat różne teorie. Jedna z legend łączy usypanie kopca z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa. Opisuje, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując jego wolę, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. Kopiec Kraka jest jednym 6 kopców w Krakowie. Według nas jest on najpiękniejszy: widać stąd całą panoramę Krakowa. Szczególnie polecamy podziwianie ze szczytu wschodów i zachodów słońca.

Więcej informacji

Błonia

To jedna z największych w Europie łąk w centrum miasta. Dawne pastwisko ma powierzchnię ponad 8 ha i obwód ok. 3587 metrów. Obecnie jest to miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Krakowa. Odbywają się na nim liczne wydarzenia sportowe oraz kulturalne; koncerty, pielgrzymki i wszelkiego rodzaju imprezy masowe. To doskonałe miejsce na poranny/wieczorny jogging lub spacer z psem. Przez mieszkańców Krakowa Błonia nazywane są płucami miasta.

Więcej informacji

Smok Wawelski

To legendarny smok mieszkający u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Według przekazów nawiedzał on miasto, pożerając bydło. Według legendy z XV wieku smoka pokonał biedny szewczyk za pomocą wypchanego siarką barana. Po zjedzeniu barana smoka tak paliło w gardle, że wypił pół Wisły i pękł. Obecnie co minutę smok zieje ogniem i stanowi to nie lada atrakcję, zwłaszcza w nocy.

Więcej informacji

Zakrzówek

Zalew Zakrzówek powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian. Akwen udostępniony jest obecnie nurkom: podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-31 metrów i obejmują m.in. samochód, autobus, łodzie oraz samolot. Widoczność pod wodą potrafi sięgać nawet 15 metrów. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Więcej informacji

Lody na Starowiśnej

Ta legendarna lodziarnia powstała ponad 30 lat temu. Według nas serwuje najlepsze lody w Krakowie, co potwierdza wiele nagród. Lody produkowane są w tradycyjny sposób, na bazie naturalnych składników. Niech was nie zrazi długa kolejka, która ustawia się przed lokalem szczególnie w słoneczne dni. Bogaty smak lodów (uwielbiamy bakaliowe!) wart jest tych minut spędzonych w kolejce. W okresie zimowym Pracownia Cukiernicza Stanisława Sargi serwuje przepyszne pączki z różą - po prostu niebo w gębie.

Więcej informacji