Polski · English

Kopiec Kraka

Kopiec Krakusa znajduje się na wzgórzu Lasoty. Twórcy, czas powstania i przeznaczenie kopca są nieznane, choć istnieją na ten temat różne teorie. Jedna z legend łączy usypanie kopca z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa. Opisuje, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując jego wolę, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. Kopiec Kraka jest jednym 6 kopców w Krakowie. Według nas jest on najpiękniejszy: widać stąd całą panoramę Krakowa. Szczególnie polecamy podziwianie ze szczytu wschodów i zachodów słońca.

Więcej informacji

Błonia

To jedna z największych w Europie łąk w centrum miasta. Dawne pastwisko ma powierzchnię ponad 8 ha i obwód ok. 3587 metrów. Obecnie jest to miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Krakowa. Odbywają się na nim liczne wydarzenia sportowe oraz kulturalne; koncerty, pielgrzymki i wszelkiego rodzaju imprezy masowe. To doskonałe miejsce na poranny/wieczorny jogging lub spacer z psem. Przez mieszkańców Krakowa Błonia nazywane są płucami miasta.

Więcej informacji

Smok Wawelski

To legendarny smok mieszkający u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego w jaskini nazywanej Smoczą Jamą. Według przekazów nawiedzał on miasto, pożerając bydło. Według legendy z XV wieku smoka pokonał biedny szewczyk za pomocą wypchanego siarką barana. Po zjedzeniu barana smoka tak paliło w gardle, że wypił pół Wisły i pękł. Obecnie co minutę smok zieje ogniem i stanowi to nie lada atrakcję, zwłaszcza w nocy.

Więcej informacji

Zakrzówek

Zalew Zakrzówek powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian. Akwen udostępniony jest obecnie nurkom: podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-31 metrów i obejmują m.in. samochód, autobus, łodzie oraz samolot. Widoczność pod wodą potrafi sięgać nawet 15 metrów. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Więcej informacji

Lody na Starowiśnej

Ta legendarna lodziarnia powstała ponad 30 lat temu. Według nas serwuje najlepsze lody w Krakowie, co potwierdza wiele nagród. Lody produkowane są w tradycyjny sposób, na bazie naturalnych składników. Niech was nie zrazi długa kolejka, która ustawia się przed lokalem szczególnie w słoneczne dni. Bogaty smak lodów (uwielbiamy bakaliowe!) wart jest tych minut spędzonych w kolejce. W okresie zimowym Pracownia Cukiernicza Stanisława Sargi serwuje przepyszne pączki z różą - po prostu niebo w gębie.

Więcej informacji